Penzion21

Podzemní továrna Rabštejn

To je smutná historie oblasti, v minulosti zde totiž stávala podzemní továrna Rabštejn, bývalý německý koncentrační tábor. Německý název tábora označoval pískovcové skály – Havraní a Krkavčí skály. Stál na levém břehu řeky Kamenice, při soutoku s potokem od Kamenické Nové Vísky. Před I. světovou válkou zde stávala přádelna, později však majitel zkrachoval. Heinlenovci továrnu zneužili v roce 1938 a ukazovali ji při návštěvě lorda Runcimana jako doklad hospodářského útlaku ze strany české vlády.

Na počátku II. světové války zde byl vybudován tábor pro Němce přesídlené z Besarábie. Po britských náletech na německou leteckou továrnu v Brémách byla část výroby přesídlena právě sem, protože se jednalo o poměrně nenápadné místo. V přilehlých pískovcových stráních byly hloubeny tovární haly a pro koncentrační tábor byla zneužita též bývalá budova textilní přádelny.

V Rabštejně se vyráběly součástky bombardérů Junkers a stíhaček Messerschmitt. V roce 1943 byly zřízeny dva zajatecké tábory a v okolí ještě na třicet dalších pracovních táborů s otřesnými podmínkami pro vězně a nuceně nasazené zahraniční dělníky. Rabštejn sice nebyl primárně vyhlazovacím táborem, ale i přesto zde byly nedůstojné podmínky pro lidský život. Dělníci pracovali 12 hodin denně v chladných tunelech ve skále, trpěli nedostatkem jídla, infekčními nemocemi, otřesnými hygienickými podmínkami a hrubým zacházením. To vše vedlo k smrti mnoha vězňů. Dnes je v Rabštejnu zřízen památník dokumentující historii podzemní letecké továrny a koncentračního tábora. Ve skalním labyrintu byla nedávno fotograficky zaznamenaná jakási silueta ducha. Přijďte vzpomenout zdejší pohnuté historie a navštívit tajemné místo Rabštejn.

Tipy na výlet

Dorf des Jahres 2014 in der Region Ústí nad Labem

Die Gemeinde Růžová gewann das Goldene Band „Dorf des Jahres" in der Region Ústí nad Labem.

Aussichtsturm des Jahres 2018

Na základě vyhlášené ankety Klubu přátel rozhleden se pyšní Růženka titulem Rozhledna roku 2018.

Penzion 21, 405 02 Růžová 121, Mobil: +420 721 641 737, Tel.: +412 520 759, email: info@penzion21.cz

design by GRASR.cz, code by Pro-idea s.r.o.