Tiské stěny

Pískovcový masív Tiské stěny naleznete v nadmořské výšce až 613 metrů na okraji chráněné krajinné oblasti Labské pískovce na severu Čech. Kraj se během desítky miliónů let změnil na oblast se skalními stěnami, puklinami, sloupy, kaňony, roklemi, jeskyněmi, převisy a pískovcovými věžemi.

Vesnice Tisá leží vedle skalního města již od 16. století. Jméno si vysloužila podle tisů, které zde hojně rostly a ve znaku obce tis nechybí v podobě tří větviček. Teprve od 19. století sem začali mířit turisté a Tiské stěny se začaly pomalu přetvářet na rušné turistické středisko – stavěly se hostince, stánky, vyznačovaly stezky pro turisty a velmi žádané byly rovněž místní průvodcovské služby.

V současnosti si tady neužívají panenskou přírodu pouze turisté, ale i cyklisté, lyžaři a skalní lezci. Horolezců se na Tiské stěny sjíždí opravdu hodně, rovněž turistů přicházejí tisícovky ročně. Pokud stojíte o dobrou radu a máte rádi spíše klid a málo lidí, zajděte do skalního města brzy ráno nebo mimo sezónu.

Tiské stěny jsou místem, kde se lidská fantazie umí pěkně vyřádit. Stačí se zadívat na pískovcové věže a zjistíte, jestli vybrané jméno skutečně pasuje na vytvarovaný skalní útvar, nebo jestli byste raději vybrali úplně jiné jméno. Posuďte sami: Jeskyně oblud, Napoleonova bota, Sloní noha, Kuří nožky, Žabí korunka, Tančící medvěd, Sťatý major, Ovčinec nebo Slon s nákladem. Jména vznikala postupně a první pocházejí z 19. století.

Skalní bludiště prozkoumáte díky dvěma okruhům: Malé stěny a Velké stěny. Procházení mezi skalami je nenáročné a velmi příjemné. Náročnější výstup zažijete jenom v úseku výstupu u Turistické chaty. Rozhodně nenechávejte děti doma, procházka je nadchne a nehrozí jim žádné nebezpečí. Tiské stěny nabídnou pěkné výhledy do otevřené krajiny, na obec Tisá, České středohoří, Krušné hory, větrné elektrárny a mnoho dalšího.

Hlavní zdejší hrdinové – skály, balvany, kameny vás během cesty i skvěle pobaví. Prvně si okuste protáhnutí mezi menšími skalními průrvami – Zkouška štíhlosti a Krejčovská ulička. Pojmenována jsou i místa mezi skalními útvary, např. Rytířský sál, kde spatříte nejúžasnější reliéfovou výzdobu v Tiských stěnách – důlkování, moštiny, mřížování, krápníkovité útvary, železité pásky. Ve sluji Kravín leží v úzké rozsedlině zaklíněný balvan.

Vypravte se na výlet do Tiských stěn a rázem se ocitnete v městečku s ulicemi a náměstíčky. Podíváte se do míst, kde jsou doma poštolka, rehek, krkavec, nízká borovice, pokroucená bříza, kapradina, hasivka orličí, šípkový keř… A nebojte se, u pokladny získáte i mapku, abyste se dobře orientovali a nebloudili mezi skalami jako lidé z místních pověstí.